Slide background

Staff

Staff

Executive Headmaster Mike Thiel
Executive Heads PA Pam Groenewald
Executive Administrator Debbie Bartlett
   
Prep Management Structure  
Headmaster: Prep School Nick Clogg
Acting Prep Head: Personal Assistant      Colleen Donaldson
Prep Deputy Headmaster: Academics     Fabian Howard
Deputy Head: Junior Prep School Helen Mills
Director of Sport Grant Ramsey
Director of Academic Support Libby Hill
Director of Mini Marist Margie Caforio
Director of Religion, Ethos and Pastoral Care  Cherie Smith
School Chaplain TBA
Preparatory Administrator/Personal Assistant Illana Khoury
Junior Preparatory Administrator Alida Mendes
Grade Heads  
Grade 1 Michelle Rohana
Grade 2 Cindy Cronje
Grade 3 Glynnis Cryer
Grade 4 Lisa Hatfield
Grade 5 Lesley Moorhouse
Grade 6 Marisa Nair
Grade 7 Roger McIver
Subject Heads  
Subject Head: English   Tania Shahim
Subject Head: Mathematics   Jaco Heunis
Subject Head: Afrikaans   Frances Mc Williams
Subject Head: Zulu    Cynthia Nkosi
Subject Head: Social Sciences      Roger McIver
Subject Head: Art    Tiziana Harris
Subject Head: Natural Sciences Lisa Hatfield
Subject Head: Music    Susanne Human
Class and Subject Teachers  
Grade 00-K Nicole Keevy
Grade 00-J Nicola Jack
Grade 00 Assistant Villiah Mthimunye
Grade 0- D Jenny Demartinis
Grade 0-C  Margi Caforio
Grade 0-M      Linda de Agrela
Grade 0 Assistant   Jackie Dire
Grade 1-M  Michelle Rohana
Grade 1 N Nikki Rebello
Grade 1 VB Colleen von Bardeleben
Grade 1 Bridging Libby Hill
Grade 2-C Cindy Cronje
Grade 2-L    Fiona Land
Grade 2-N Allison Norton
Grade 2 Bridging Layla McPherson
Grade 3-B Gonstse Busakwe
Grade 3-N Beaty Nieman
Grade 3-C     Glynnis Cryer
Grade 3 Bridging Rhona Wright
Grade 4- B Tamryn Brown
Grade 4-H Lisa Hatfield 
Grade 4-S Tania Shahim
Grade 4 & 5 Academic Support  Leanne Morgan
Grade 5-B Yvette Bowden
Grade 5-C Claire Midlane
Grade 5-M Lesley Moorhouse 
Grade 6-M & Grade 5 Afrikaans Marisa Nair
Grade 6 Geography Vincent Jordaan
Grade 5, 6, 7 Zulu, Grade 6 History Thami Nkabinde
Grade 6 M, Grade 6 Maths Sharon Meirowitz
Grade 6 H-, Gr 6 English Carole Hatfield
Grade 7-M, Gr 7 Afrikaans & Biology Frances Mc Williams
Grade 7-H Gr 7 Maths & Science Jaco Heunis
Grade 7-R, Gr 7R English, History &  Geography Roger McIver
Grade 7-M  & H English Bruce Eyles
 
RE – Grade 1–5 & 7   Cherie Smith
Phys Ed – Gr 0-3 Kirsten Laurence
Phys Ed  & Geography Vincent Jordaan
Art Teacher Tiziana Harris
Zulu – Gr 1 to 5 Cynthia Nkosi
Gr 7 English, RE Bruce Eyles
Gr 6 Biology Kirsten Laurence
Computer Teacher Devitha Dehaloo
Library Doreen Johnstone
Library Assistant Karolien van Rooy
 Gr 1-4 Afrikaans Anna-Maree Erasmus 
   
Music Teacher Grade 00 - 3 Merle Kantor
Music Teacher Gr 3 – 7, Gr 5 Afrikaans Susanne Human 
   
   
Interns R Longland
  G Pepper
  T Chabant
  S de Robillard
IT  
Head of Information Technology Leo Stagg
IT Technical Administrator:  James Rogers
   
 Wellness  
 Head Psychologist Lloyd Ripley-Evans
 School Psychologist  Amy Kerr
 School Psychologist  Michal Waller
 School Sister Sister H Hodgson
   
Advancement  
Advancement Manager Lara Klement
Foundation Manager Fiona Budd
Marketing Liaison Carey Fisher-Gietzman
Alumni Liaison Katherine Taylor
Admissions Officer Luzette Rodrigues
 
Administrative Staff  
Reception Tsholofelo Dire
General Administration Thembi Meni
Print Operator Joseph Mthembu
Switchboard Bolly Sitole
   
Support/ Estate Services  
Estate Manager  Thomas Ramutshindela 
Grounds Supervisor  Daniel Shibambu
Facilities Supervisor Paul Fungela
College Chef Jon-Jon Dry
Tuckshop Supervisor Thembi Mitileni
   
Finance & Operations  
Business Manager Mike Boden
Operations Administrator Magda Ceruti
HR Administrator Dianne Clarke
Credit Controller Laureen Schafer
 Support Services Administrator   Karen Tangney